התייעצות עם עורך דין פלילי לפני חקירה

לכל חשוד שצריך לעבור חקירה, יש את הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני שימסור את הגרסה ואת התגובה שלו לכל ההאשמות והחשדות המופנים כלפיו על ידי הגורמים המשטרתיים.

כל חשוד צריך לעבור חקירה, שתפקידה הוא לבדוק את ההאשמות והחשדות המופנים כלפיו. אבל לפני בואו של החשוד אל החקירה, יש לו את הזכות להיפגש עם עורך דין פלילי ולהתייעץ איתו, טרם הוא מוסר את התגובות והגרסה שלו בעניין החשדות של הגורמים הרשמיים.

זכות ההתייעצות עם עורך דין לפני החקירה היא קריטית מכיוון שיש לה כוח להשפיע על תוצאות החקירה, ובעקבות כך גם על תוצאות התיק. היות וכך, ראוי שכל אדם ישמור על הזכות הזו וישתמש בה בעת הצורך.

חשוב לציין שבהרבה מקרים, הזכות הזו נמנעת ממספר רב של עצורים, וכאן כמובן מדובר במחדל של המשטרה וכל מי שאחראי על הטיפול בתיק. במקרה כזה, כאשר לחשוד אין עורך דין פלילי אשר יוכל לייעץ לו וללוות אותו בתהליך, יש מצב סביר שהוא 'יישבר' במהלך החקירה ויודה באשמות המופנות כלפיו, גם אם הן לא נכונות. כמובן שלנאשם יש אפשרות לחזור בו מהודאתו, אך מרגע שהודה בחשדות, העניין נעשה מורכב יותר.

הנה הכללים המופיעים בסעיף 35 לחוק סדר הדין הפלילי משנת 1996:

  1. לעצור יש הזכות להיפגש עם עורך דין ולהתייעץ איתו.
  2. כאשר עצור מבקש להיפגש עם עורך דין או אם ביקש עורך דין שאדם קרוב לו מינה עבורו, להיפגש ולדון בנושא לפני החקירה, מי שאחראי על החקירה צריך לאפשר זאת לאלתר.
  3. הפגישה של העצור עם עורך הדין שלו תיעשה ביחידות, תחת תנאים שמבטיחים את סודיות השיחה, אך גם באופן שבו אפשר יהיה לפקח על העצור.

אם כן, מלבד מקרים חריגים, החוק אומר שכל עצור זכאי להיפגש עם עורך דין ללא דיחוי, והפגישה עימו תהיה תחת תנאים שמבטיחים סודיות.

במקביל לזכות הזו של כל עצור, לרשות האחראית על עניין החקירה ועל העצור ישנה חובה ליידע אותו בהזדמנות הראשונה כי יש לו את הזכות להיפגש עם עורך דין מטעמו.

מדוע חשוב לממש את הזכות להיפגש עם עורך דין?

אדם שנעצר הופך להיות מנותק לחלוטין מהסביבה שלו ומהחיים שלו, ולמעשה הקשר היחיד שיש לו לאורך כל החקירה ועד שמוגש כתב אישום הוא הקשר עם עורך הדין שלו. שמירה על קשר עם גורם חיצוני, ובפרט שזה עורך דין מייצג, עוזרת לשמור על מידה של שפיות ותחושה של ביטחון, ומעלה את המורל של העצור

מימוש הזכות להיפגש ולהתייעץ עם עורך דין חשוב גם משום שעורך הדין יכול להסביר לעצור על האפשרויות שהוא יכול לבחור מהן, כמו הזכות לשמור על שתיקה, בניית ומסירת אליבי ועוד. כך, העצור יכול להימנע ממצבים שבהם הוא מפליל את עצמו בעקבות ההאשמות שמופנות נגדו.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2018: הבלוג של שירה - Travel With shira | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress